LOKALIZACJA

Gmina Nakło nad Notecią położona jest przy połączeniu Kanału Bydgoskiego z Notecią. Nakło leży na prawobrzeżnej ziemi nadnoteckiej, zwanej Krajną. Miasto i Gmina Nakło nad Notecią usytuowane są na głównych szlakach komunikacyjnych obejmujących trasę krajową nr 10, węzeł kolejowy (Szczecin – Piła – Bydgoszcz – Warszawa) i trakt wodny (rzeka Noteć i Kanał Bydgoski). Noteć jest częścią międzynarodowej drogi wodnej E-70 Berlin – Kaliningrad. Gmina Nakło leży w zachodniej części województwa kujawsko-pomorskiego w odległości (w linii prostej) 25 km od stolicy województwa – Bydgoszczy.

Autobusowa komunikacja dalekobieżna jest na wysokim poziomie. Do dyspozycji są połączenia krajowe (Bydgoszcz, Szczecin, Piła, Białystok, Poznań, Toruń, Warszawa, Kołobrzeg, Płock, Włocławek) i zagraniczne (miasta północnych Niemiec, np. Bremen, Hamburg, Kiel).

Przez Nakło przebiegają również dwie drogi wojewódzkie:

  • droga wojewódzka nr 241 Rogoźno – Tuchola zapewniająca połączenie z Poznaniem. Początek połączenia stanowi skrzyżowanie z drogą krajową nr 11 biegnącą z Poznania w stronę Piły;
  • droga wojewódzka nr 246, rozpoczynająca się w podnakielskiej wsi Paterek i łącząca Nakło z drogą krajową (w przyszłości ekspresową) nr 5, która jest również drogą międzynarodową E261.

Umożliwiają one komunikację między ważniejszymi miastami regionu, łącząc Nakło z Mroczą, Kcynią czy Szubinem. Przez miasto przebiegają dwie linie kolejowe:

  • linia nr 18 łącząca Kutno z Piłą Główną, odbywa się na niej ruch pasażerski i towarowy. Dzięki temu Nakło ma połączenia z ważniejszymi miastami Polski, m.in. ze Szczecinem i Warszawą (dwa odjazdy i dwa przyjazdy w ciągu doby), Piła Główna – Bydgoszcz Główna (kilkanaście pociągów w ciągu doby);
  • linia nr 281 Oleśnica – Chojnice, częściowo wyłączona z ruchu; jej zaletą jest połączenie z Zakładem Naprawy Taboru Kolejowego w Paterku, który daje zatrudnienie okolicznym mieszkańcom.

W okolicy Nakła nad Notecią znajduje się kilka ważniejszych punktów komunikacyjnych. Jednym z nich jest Port Lotniczy im. I. J. Paderewskiego w Bydgoszczy. Zapewnia on transport lotniczy na trasach krajowych (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Zielona Góra) i międzynarodowych (Berlin, Birmingham, Dublin, Dusseldorf, Kopenhaga, Liverpool, Londyn, Wiedeń).